Aktuálně

Skotsko 2016

11 Čvc , 2016   Gallery

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO SKOTSKA PŘES AMSTERDAM

Ve dnech 5. – 12. 6. 2016 se uskutečnil osmidenní poznávací zájezd do Skotska ve spolupráci se Student Agency. Mezi nezapomenutelné zážitky jistě patří plavba třináctipodlažním trajektem Amsterdam – Newcastle, pobyt v rodinách v Edinburghu, plavba lodí po Loch Ness a jiné. Zajímavou také byla návštěva tří hlavních měst – Amsterdamu, Edinburghu a Londýna.

 

Cestu do Skotska se pokusily v následujících řádcích popsat studentky 1. B Simona Benková a Kristýna Všetečková.

V neděli 5. června náš autobus s lehkým zpožděním opustil prostory gymnázia a vyrazil na cestu.  Druhý den jsme kolem poledne dorazili na naši první zastávku – do Amsterdamu, hlavního města Nizozemí, kde jsme strávili několik hodin prohlídkou Oude Kerk, Nieuw Markt, Begijnhof, Westerkerk, třídy Damrak, navštívili jsme staré centrum – náměstí Dam s Královským palácem. Po procházce městem následovalo nalodění se na trajekt. Po šestnáctihodinové plavbě jsme se vylodili v severoanglickém Newcastlu.  Cestou do Edinburghu jsme se zastavili v Corbridge Roman Town, kde jsme si prošli část Hadriánova valu. V odpoledních hodinách jsme dorazili do Edinburghu, vystoupali na Calton Hill, podívali se do Národní galerie, dostali čas na nákupy na Princess Street a setkali se s hostitelskými rodinami. Ve středu ránu jsme odjeli do jedné z nejposvátnějších kaplí Rosslyn Chapel, která dle legendy ukrývá svatý grál Na zbytek dne pak byla naplánována prohlídka staré části Edinburghu, tedy návštěva Edinburgh Castle, Camera Obscura a Royal Mile. Další den jsme se autobusem vydali přes skotské Highlands k jezeru Loch Ness ve městečku Fort Augustus, kde následovala projížďka po jezeru s výkladem.  Poté jsme znovu nasedli do autobusu a dojeli do nedalekého Fort William a dostali možnost podívat se na Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie.  Následoval návrat k rodinám na poslední noc v Edinburghu. Téměř celý pátek jsme strávili v autobuse a kochali se národním parkem Lake District, kde jsme udělali dvě krátké přestávky, u kamenných kruhů Castlerigg – pravděpodobně nejstarších v celé Anglii a ve městečku Windermere. V podvečer jsme dorazili do Yorku a za typického britského počasí (konečně jsme mohli použít naše deštníky!) si prošli jeho centrum s hradbami z doby římské a katedrálou. Přespali jsme v tamějším hostelu. Náplň soboty byla jasná, Londýn. V hlavním městě Británie jsme obešli všechny hlavní turistické památky, od Tower of London přes St Paul’s Cathedral, Westminster, Trafalgar Square, Picadilly Circus, Covent Garden až po O2 arénu.  Tam jsme se dostali lodí po řece Temži. Večer, ač neradi, jsme se museli vrátit zpět k autobusu a kolem desáté hodiny započala naše cesta domů. Další den večer jsme se po vydařeném týdnu vrátili zpět do Uherského Brodu plni skvělých zážitků.

Cesta do Skotska předčila naše očekávání, počasí nám přálo téměř po celou dobu, poznali jsme spoustu krásných míst nejen ve Skotsku, na která se určitě budeme rádi vracet.

Touto cestou bych ráda poděkovala PhDr. Slabákové a Mgr. Slabákovi, kteří se mnou tento zájezd absolvovali jako dozor.

text, foto: Mgr. Hana Uhrová

 

 

743