Aktuálně

Workshop Dortmund

1 Zář , 2015  

27. – 30.8. se v německém Dortmundu uskutečnilo mezinárodní setkání aktivistů kampaně Fairtradová města a školy. Za uherskobrodské gymnázium a město Uherský Brod nás reprezentovali Tomáš Lukeš a Klára Hloušková z řídicí skupiny Fairtrade GJAK, kteří se mimo jiné podíleli na prezentaci příkladů dobré praxe.

Rovněž na webu www.ub.cz >>  a  www.facebook.com…>>

 

fair

foto: Fairtrade GJAK

 

 

Kolegům z Rakouska a Německa bylo popsáno, jak se u nás myšlenka fair trade propaguje a ani naši tuzemští aktivisté nevycházeli z údivu. Ovšem prezentace Vsetína, Kroměříže, Mladé Boleslavi, Prahy a Třebíče byly také pro férovou Českou republiku přínosem.

Součástí tohoto workshopu byla účast na největším fairtradovém veletrhu na světě, kde jsme jako první měli možnost zhlédnout, co se právě dostává na světový trh fairtradového zboží i stávající osvědčené výrobky. Samozřejmě jsme se snažili domluvit dodávky těchto výrobků na český trh. A tak si třeba již brzy budeme moci dopřát horkou čokoládu s guaranou, která funguje jako káva. Řešila se otázka, proč není Fairtrade v ČR rozvinutý v takové formě, jako u našich západních sousedů. Snažili jsme se vysvětlit, že férové zboží je u nás nedostupné z důvodu neinformovanosti obyvatel, tudíž nízké poptávky. Navíc se toto zboží u nás nabízí pod maskou luxusu a vysoké ceny, což zákazníka odradí od nákupu.

Česká výprava si rovněž neplánovaně udělala průzkum v německých obchodních řetězcích. Je zde samozřejmostí dostupnost širokého sortimentu fairtradového zboží (ovoce, květiny, káva, čaj, čokoláda, víno) a za ceny srovnatelné s ostatními druhy. Je našim cílem docílit podobné podívané i v českých obchodech…

Bylo nám ctí reprezentovat zde naše gymnázium, město, zemi a věříme, že se budeme účastnit dalších podobných setkání.

NA VYSVĚTLENOU: Gymnázum v Uherském Brodě se 19. 6. 2015 stalo prvním fairtradovým gymnáziem. Toho docílili naši studenti v rámci kampaně Fairtradové školy, tzn. školy, které oficiálně podporují fair trade – spravedlivý obchod, který zajišťuje možnost uživit se za důstojných podmínek vlastní prací v zemích globálního Jihu. Výrobky zde produkované, se k nám poté dovážejí, a jejich označení logem Fairtrade dává znát, že tento nákup podporuje dobrou věc.

309