Aktuálně

S námi na expedici DofE

20 Zář , 2021   Gallery

Měli jste někdy chuť vyrazit s kamarády do přírody a jen tak nocovat pod širákem nebo ve stanu? Patnáct studentů z našeho gymnázia takové dobrodružství prožilo v rámci programu DofE (Duke of Edinburgh, přeloženo jako cena Vévody z Edinburghu), jehož se naše škola účastní.

Aktuálně dva vedoucí pracují se třemi týmy na dvou úrovních programu, a to bronzové a stříbrné. Účastníci nejdříve splní 3 libovolné aktivity v oblasti dovednosti, sportu a dobrovolnictví. Naši studenti se pilně věnovali doučování, běhání, vaření, hře na violoncello, vedení skautské skupiny, hlídání dětí, jízdě na koni, čtení, tréninku koní, designu oděvů, hře na heligonku a akustickou kytaru, úpravě not pro různé nástroje, fitness cvičení, šipkám či pomoci v nemocnici.

Po dokončení aktivit všechny tři týmy vyráží na cvičnou a poté na ostrou dobrodružnou expedici. Na cvičné bronzové expedici v Bílých Karpatech i stříbrné expedici v Chřibech účastníci otestovali funkčnost své expediční výbavy, vhodnost rozdělených rolí a samozřejmě fyzickou odolnost a orientaci v terénu. Na jejich cvičný pokus dohlížel školitel, který také kontroloval plnění stanoveného cíle. Bronzový tým sbíral odpadky podél své trasy a stříbrný tým mapoval značení turistických tras.

Ostrá expedice je již náročnější, protože po dva až tři dny musí „dofáci“ absolvovat pěší přesun podle plánu trasy v „plné polní“ (se stany, spacáky, karimatkami, s jídlem a pitím na všechny dny, s vodou na přípravu jídla a potřebami pro plnění cíle). Po celou dobu expedice jsou studenti offline v souladu s pravidly programu a mají předem rozdělené funkce: plánovač trasy, fotograf, zdravotník, provianťák, pomocník a všeuměl.

Turistická trasa ostré stříbrné expedice nakonec měřila zhruba 55 km a konala se v Moravském krasu. Počasí týmu přálo, celý „trek“ proběhl bez potíží (puchýře už nepočítáme mezi potíže). Bronzový tým se vydal z Horní Lhoty do Vsetína a cestou nasbíral 3 pytle odpadků. Účastníci si uvařili teplé jídlo na otevřeném ohni, našli si nejvhodnější místo k přespání ve stanech. Jejich počínání a orientaci v terénu sledoval školitel i hodnotitel na označených kontrolních místech i v místě plánovaného noclehu. Oba si zaznamenávali průběžný kontrolní stav a po skončení expedice vyhotovují závěrečnou zprávu.

Splněním cíle dobrodružných expedic končí jejich úsilí, a tímto je splněna daná úroveň. Odměnou jim bude slavnostní předání certifikátů koncem kalendářního roku 2021.
Všem účastníkům blahopřejeme a děkujeme za jejich snahu a čas, který projektu věnovali. Těšíme se na další společné zážitky ve vyšší úrovni programu.
Touto cestou bychom rádi poděkovali vedení školy i městu Uherský Brod za mentální i finanční podporu, bez které bychom nemohli expedice uskutečnit.
Mgr. Milena Šišáková
koordinátorka programu

STŘÍBRNÝ TÝM 1

Chovanec Lukáš 4.B

Králík Michal 4.B

Dolanová Natálie 4.B

Kramářová Dominika 4.B

Tykalová Karolína 4.B

STŘÍBRNÝ TÝM 2

Kozelková Tereza 4.A

Hodicová Jana 3.A

Macháčková Vendula 4.A

BRONZOVÝ TÝM 1

Pijáková Andrea 2.A

Soukeníková Nela 2.A

Milička Jakub 2.A

Mužík Ondřej

Kapsa Václav

220