Aktuálně

Brusel 2019

14 Led , 2020   Gallery

Po loňské návštěvě Štrasburku se vybraným studentům našeho gymnázia naskytla příležitost zavítat do sídel hlavních institucí EU v Bruselu.

Tato exkurze se uskutečnila ve dnech 2. až 6. prosince 2019 a celkem se jí zúčastnilo téměř 80 studentů z celé České republiky. Z naší školy to byli Jan Kapsa, Jiří Daniel Trávníček (3.A), Tomáš Hulín a Tomáš Bráborec (YA).

2. 12.

Krátce po 17:30 jsme vyjeli z Brna. Před námi byla přibližně 16 hodinová cesta, ale naštěstí ubíhala rychle, neboť v sedadlech autobusu byly zabudovány malé dotykové obrazovky, na kterých jsme si mohli pustit film nebo poslouchat hudbu.

3. 12.

Do Bruselu jsme dorazili asi s hodinovým zpožděním kolem 10. hodiny. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, přičemž jedna skupina se vydala do sídla Evropského parlamentu a druhá měla asi dvě a půl hodiny na prohlídku Domu evropských dějin. My jsme zamířili do Domu evropských dějin. U vstupu jsme obdrželi tablety a sluchátka, díky kterým jsme měli možnost poslouchat český komentář k jednotlivým exponátům. Dům se skládá celkem ze šesti pater a mapuje dějiny od dávného starověku až po současnost. Dovolím si tvrdit, že zde by se nikdo nenudil, i kdyby se o historii třeba aktivně nezajímal. Překvapením pro nás bylo, že jsme zde nalezli mnoho dokumentů a jiných odkazů na Českou republiku – např. únorová ústava z roku 1920.

Následoval přesun na hlavní bruselské náměstí Grand Place, kde jsme dostali takřka tříhodinový rozchod. Já jsem se vydal za ikonickou soškou čurajícího chlapečka (Manneken Pis), dále do obchodního domu Galeries Royales Saint-Hubert (jeden z nejstarších obchodních domů světa). Zbytek času jsme strávili ochutnáváním typických belgických specialit – pralinek, vaflí a hranolků. Před večeří jsme měli příležitost zhlédnout vánoční videomapping na historických budovách hlavního bruselského náměstí Grand Place. Následovala večeře, hlavním chodem byl tradiční vlámský hovězí guláš s hranolky a dezertem byla palačinka.

4. 12.

Po snídani jsme se vydali směrem k další dominantě Bruselu – k Atomiu. Atomium je vlastně 165 miliardkrát zvětšená krystalická mřížka atomu železa, která byla postaveno v roce 1958 při příležitosti bruselského EXPA. Bohužel jsme na prohlídku této famózní stavby měli pouhou hodinu. Alespoň jsme měli štěstí na počasí a vychutnali si krátké, ale o to krásnější panoráma Bruselu.

Následoval přesun do sídla EP, kde jsme se opět rozdělili na 2 skupiny. Během dvou a půl hodiny jsme měli výbornou příležitost se lépe obeznámit s činností EP. Na začátku jsme absolvovali obligátní přednášku o fungování a cílech EP, na kterou navázala téměř hodinová diskuze s europoslancem Luďkem Niedermayerem. Ve zbylém čase jsme zhlédli jednání v hlavním sále, kde se v tu chvíli nacházel například slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič.

5. 12.

Ihned po snídani jsme museli chvátat do autobusu, neboť přesně v 10:00 jsme se museli dostavit do návštěvnického centra Evropské komise. Zde jsme se seznámili se základními informacemi o principech a cílech Evropské komise. Každý z nás obdržel tašku, poznámkový blog, tužku a odznak s vlajkou EU.

Poté jsme se vydali na téměř 20hodinovou cestu domů. Do Uherského Brodu jsme dorazili následující den v 7 hodin ráno.

Děkujeme spolku Mladých demokratů za úspěšnou organizaci celé akce. Velký dík rovněž patří Evropskému parlamentu, který celou akci finančně zabezpečil.

AUTOR TEXTU: Tomáš Bráborec

FOTO: Mladí demokraté (fotogalerie se připravuje)

 

237