Aktuálně

Multimediální den na FSS MU

30 Lis , 2019   Gallery

Pátek 22. listopadu byl pro studenty septimy ve znamení médií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Právě ta akci Multimediální den každoročně na své fakultě pořádá ve spolupráci s českými médii a osobnostmi naší publicistiky.

Kromě několika přednášek jsme mohli nahlédnout, jak pracují redakce takových médií jako například Česká televize, Mladá fronta, iRozhlas, ČTK, Hospodářské noviny a další.

Samotné přednášky se rámcově týkaly důvěry v média a probíhalo jich během dopoledne několik.

Jako první nám bývalý zahraniční zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček prozradil, jak fungují tamější média, co se změnilo po amerických prezidentských volbách a jakým úskalím v Trumpově Americe novináři čelí. Velká část přednášky byla věnována dotazům, díky nimž jsme se dozvěděli i mnohé o fungování ČT a Martinově postoji k některým otázkám (ačkoli sám se k těm politickým nechce vyjadřovat kvůli své práci novináře).

Další přednáška se týkala investigativní žurnalistiky, o níž nám vypověděla Markéta Dobiášová, reportérka pořadu Reportéři ČT. A věřte, že investigativní novinář se často ocitá v takovém nebezpečí, jakému se vystavují i samotní vyšetřovatelé.

Místo hlavní přednášky o důvěře v média jsem se rozhodl navštívit přednášku Filipa Titlbacha o podcastech. Tyto internetové rozhlasové pořady tvoří pro českou mutaci původně slovenského Deníku N a s námi se podělil o detaily z jejich tvorby a složení.

Tečkou za nabitým programem se stalo vystoupení Martina Veselovského z oceňované internetové televize DVTV. Nejprve vedl klasický rozhovor se svým hostem, komunálním politikem Jiřím Hlavenkou, který vysvětloval svou účast na demonstracích proti premiérovi a prezidentovi. V dalším segmentu nám Martin odpovídal na různorodé dotazy týkající se především jeho kariéry, tvorby rozhovorů pro DVTV, možné budoucnosti projektu a výběru hostů.

Program se samozřejmě neomezoval jen na zmíněné přednášky, ale sestával i z nepřeberného množství workshopů a také vyhodnocení soutěže o nejlepší školní časopis.

Multimediální den nás nechal nahlédnout do tajů české žurnalistiky a rozhodně ukázal, že česká novinařina má stále co nabídnout.

David Strnad, 4. B
příspěvek zaslala Mgr. Jaroslava Šedová

 

foto: Petr Zábojník

145