Aktuálně

Za 7 dní kolem světa – kvarta v Německu

24 Říj , 2019   Gallery

Naše putování s názvem “Za 7 dní kolem světa” začalo 13. října.

Sraz byl v 7:10 na nádraží v Uherském Brodě. Pro mnohé z nás je to na neděli docela brzké vstávání. Ovšem už po prvních kilometrech na kolejích se naše nadšení z budoucího týdne stráveného mimo školu a domov stupňuje. Přestupy ve Starém Městě u Uherského Hradiště, Olomouci a Praze probíhaly hladce. Drobné komplikace nastaly kvůli výlukám v Chebu. Kvůli nim se náš příjezd do německého Limbachu oddálil, a tak jsme nestihli začátek naplánovaného programu. V rychlosti jsme se po příjezdu navečeřeli, ubytovali a uložili po celodenním cestování ke spánku.

Pondělí: Zimní sportovní tradice v Norsku

Své nové kamarády a spoluhráče  z Německa jsme poznali v pondělí, kdy jsme se všichni rozdělili do dvou smíšených skupin. První skupina se účastnila biatlonu a druhá se věnovala jazykové animaci k odstranění komunikačních bariér. Biatlonové klání se skládalo z běhu, střelby na cíl vestoje a vleže. Samotné soutěži předcházel trénink. Jazykové bariéry jsme “odbourali” sezením v kruhu. Vzájemně jsme se představili a formou her se docela snadno uvolnila atmosféra mezi oběma skupinami žáků. Pondělní večer jsme završili fotbalovým zápasem za umělého osvětlení.

Úterý: Rusko – národ kosmonautů a koupání v Černém moři

Po snídani jsme vyrazili autobusem do Muzea kosmonautiky v Morgenröthe-Rautenkranz. Hlavním lákadlem byl model vesmírné stanice MIR. V úvodu prohlídky jsme měli možnost zhlédnout dokument s českými titulky, který nás informoval o letech do vesmíru, a následně jsme si prohlédli dechberoucí expozici muzea. V odpoledních hodinách jsme se přemístili do aquaparku v Schönecku  a celé tři hodiny jsme dováděli v umělých vlnách, sjížděli tobogány nebo seděli ve vířivce a těšili se na večerní grilované dobroty.

Středa: Čína – Říše středu – olympiáda v Řecku

Dopoledne zůstáváme na ubytovně. V jídelně se pracovalo s voskem, který se jednoduše roztopil žehličkou a aplikoval se na papír do podoby nejrůznějších ornamentů. Druhou možností využití času bylo tvoření s hedvábím. Dalo se volit mezi batikováním hedvábných šátků a malováním na hedvábí nataženém v rámečku. Odpoledne kvůli nepříznivému počasí došlo ke zrušení původně plánované terénní hry s GPS přístroji. Náhradou byl vědomostní kvíz pojatý zábavnou formou. Vrcholem dne ovšem byla diskotéka s DJ, která předčila naše očekávání. Možná bychom tančili méně intenzivně, kdybychom tušili, že nás na druhý den čeká celodenní túra…

Čtvrtek: Krušné hory a Vogtland – hornická tradice a velký most

S předtuchou většího výdeje energie jsme se po snídani vydali vstříc do údolí řeky Göltzsch.  U dolu, nad kterým je vytesán nápis  Glück auf, jsme si nasadili ochranné helmy a vstoupili jsme do podzemí, kterým řeka Göltzsch protéká. V dole se dříve těžil kamenec. Po této prohlídce jsme pokračovali k největšímu cihlovému mostu světa Göltzschtalbrücke. To byl vskutku velmi silný zážitek. Most – ohromná stavba, železniční viadukt a magnet pro fotografy – se začal stavět v roce 1846 a od roku 1851 je v provozu. Čtvrteční den ukončil kuželkový turnaj v Netzschkau.

Pátek: Česká republika – sportovní lezení

Přímo na ubytovně v Limbachu jsme rozděleni do čtyř skupin nejprve zkoušeli lezení na menší lezecké stěně. Po absolvování instruktáže a nasazení  lezecké výstroje jsme se přesunuli na venkovní sedmimetrovou stěnu. Každý měl možnost volby obtížnosti. Bezpečně jištěni karabinami a lany jsme postupně zkoušeli své limity. Než se všichni prostřídali, den utekl jako voda. Vlastně šest dnů uteklo jako voda.  V podvečer už zbývalo jen rozloučit se. Novým kamarádům jsme předali dárky, které jsou typické pro Českou republiku.

Sobota: Návrat 

Vstávali jsme před šestou hodinou ranní, posnídali jsme, sbalili si zavazadla a po krátkém úklidu pokoje jsme vykročili směrem k nádraží Limbach. Cesta tentokrát probíhala hladce. Pohled z okna vlaku na Karlův most potěšil každého vlastence.  Po sedmé hodině večerní naše společná “cesta kolem světa”  spatřením nádražního nápisu Uherský Brod definitivně končí.

Za celou kvartu chci poděkovat vedení našeho gymnázia za umožnění mezinárodního setkání s německými žáky. Děkuji  také našemu doprovodu – paní profesorce Monice Mikeskové a naší třídní paní profesorce Yvetě Ančincové – za jejich čas a trpělivost. Byl to krásný, intenzivní týden plný skvělých zážitků a okamžiků.

Budoucí kvarto, těš se!

Šárka Slačálková, KA

 

 

311