Aktuálně

Hodina moderní chemie na našem gymnáziu

17 Říj , 2019   Gallery

Žáci nižšího i vyššího gymnázia od sekundy po 3. ročník měli 2. a 3. října příležitost zažít, jak by mohla podle představ studentek z VŠCHT v Praze probíhat hodina chemie.

Mladší žáci se dozvěděli, jak funguje chemický semafor, jak se dělá filmařská mlha ze suchého ledu a co dokáže tekutý dusík s gumovou hadičkou či rukou spolužačky. Nakonec všichni odcházeli se smetanovou zmrzlinou vytvořenou právě za pomocí tekutého dusíku.

Starším žákům bylo představeno využití energie v různých podobách a chemie se volně prolínala s fyzikou. V rámci hodiny žáci vyrobili baterii z ovoce, seznámili se s tím, jak funguje model parního stroje a palivový článek na methanol. Poznali také Crookesův mlýnek, který demonstruje působení energie světla, či Peltierův článek, který se používá třeba v autochladničkách.

Na závěr pár postřehů od nejmenších žáků:

„Líbily se mi pokusy, hodina byla zábavná a holky se navzájem doplňovaly. Vůbec jsem se nenudil a nejlepší byla rumová zmrzlina.“ (Pavel)

„ Mně se líbilo absolutně všechno! Celá hodina byla neskutečně zábavná a poučná – když zazvonilo konec hodiny, byl jsem velmi smutný. I chemie může být skvělá zábava!“ (Filip)

„Líbilo se mi, že slečny rozdávaly chemické tabulky prvků.“ (Andrea)

 

 

 

263