Aktuálně

Gymnázium v Budapešti

19 Zář , 2019   Gallery

Celkem 45 studentů z tercie, kvinty a druhých ročníků opustilo školní lavice a zavítalo do maďarské Budapešti na dějepisnou exkurzi.

V pondělí 16. září se naše skupina vydala poznávat dunajskou perlu pod vedením zkušeného lektora a průvodce PhDr. Pavla Kočího. Trasa vedla oběma historickými částmi města – Budína i Pešti, bylo co objevovat i obdivovat. Díky slunečnému počasí několikahodinová procházka městem nikomu nepřišla dlouhá, ačkoliv naměřeno bylo něco přes 12 000 kroků.

Vzdělávací program začal v Budíně, kde jsme se zájmem vyslechli komentovanou prohlídku středověké části města – Královského paláce, Prezidentského paláce, Matyášovy fontány, chrámu sv. Matyáše a Rybářské bašty. Našla se i skulinka na krátký rozchod a všechny v tom parném dni potěšila zmrzlina či ledová káva.

Poté jsme se autobusem přepravili do části Pešt a obdivovali budovy z 19. století, které se tyčí na břehu řeky Dunaj, jako například budova Parlamentu nápadně připomínající tu londýnskou. Pak jsme zamířili na náměstí Hrdinů opěvující nejvýznamnější historické osobnosti Maďarska, k Památníku Milénia, na Vajdahunyádský hrad a do chrámu sv. Štěpána.

Svezli jsme se i historickým metrem zvaným Földalatti Vasút a prohlédli si zastávky metra z konce 19. století. Naše prohlídka města skončila kolem 16:30 hod., a pak už nás autobus vezl domů, kam jsme dorazili po 22:00 hod. unaveni, ale plní zážitků.

Mgr. Milena Šišáková a Mgr. Martina Tichá

282