Aktuálně

Přechod Malé Fatry

28 Čvn , 2019   Gallery

V ranních hodinách v neděli 23. 6. jsme zahájili třídenní přechod Malé Fatry. Účastnilo se ho 11 žáků vyššího gymnázia a 2 vyučující.

Naše turistika začínala v malé vesničce Nezbudská Lúčka, odkud jsme vystoupali nejprve na hrad Strečno a poté na tamější rozhlednu. Naše cesta pokračovala stále do kopce na Chatu pod Suchým, kde jsme první den nocovali.

Druhý den jsme prošli nejdelší a zároveň asi nejkrásnější úsek Malé Fatry. Ihned ze začátku nás čekalo prudké stoupání po sjezdovce a poté několik vrcholů jako např. Suchý, Pekelník a Vel´ký Kriváň. Odměnou za nastoupené a sestoupané metry nám byla krásná panoramata a pestrá květena, která celou hřebenovku doprovázela. Flóra Malé Fatry je velmi bohatá, roste zde více než 1100 taxonů rostlin, přičemž řada z nich patří k chráněným druhům. Za zmínku jistě také stojí bohatá fauna, kterou nám potvrdilo jak velké množství všudypřítomného hmyzu, tak i čerstvý medvědí trus na cestě. Túru jsme zakončili na Chatě pod Chlebom, kde jsme přespali na povale.

Třetí den už byla znát únava nejen z náročné turistiky, ale i ze sluníčka a z tíhy batohů, které jsme po celou dobu nesli. Přesto jsme zvládli ještě třetí úsek, přes Biele Skaly a Poludňový Grúň jsme sešli až do vesničky Štefanová, kde jsme naši turistiku zakončili.

V rámci ubytování jsme také ochutnali místní speciality jako halušky, zelňačku či domácí slaninu. I přes náročné podmínky byli všichni účastníci výpravy stále dobře naladěni. Věřím, že Malá Fatra všechny okouzlila a budou na naši výpravu dlouho vzpomínat.

text a foto: Mgr. Alena Ježková

302