Aktuálně

Férová snídaně 2019

16 Kvě , 2019   Gallery

V sobotu 12. května se v areálu brodského Kina Máj uskutečnil další ročník piknikové akce Férová snídaně, kterou i v letošním roce pořádala naše škola.
Hlavní myšlenka této akce spočívá v podpoře fairtradových a lokálních pěstitelů nákupem jejich produktů a surovin a zároveň také v osvětě s touto problematikou související. Dobrovolníci z fairtradových a lokálních surovin (jako je např. mouka, cukr, kakao, čokoláda, vejce, mléčné výrobky, ovoce a zelenina a další) připraví sladké nebo slané pohoštění, vezmou deku a hrníček a vyrazí na místo setkání, kde společně s dalšími dobrovolníky ochutnávají, popíjí fairtradovou kávu či čaj a konverzují.

Myslím si, že nám se v letošním roce povedlo nejen tuto myšlenku naplnit, ale i mnohem víc. Podařilo se nám na jedno květnové dopoledne přitáhnout více než 100 lidí na prosluněné náměstí a v příjemné atmosféře provoněné horkou kávou, čerstvým pečivem a dalšími rozličnými vůněmi výborného jídla a pití s nimi společně strávit čas. Náměstí ožilo, někteří piknikovali na dekách na zeleném prostranství, jiní v dalším hloučku zpívali a hráli na kytaru či ukulele, další hráli badminton a jiní jen tak postávali, ochutnávali a bavili se.

Stoly nabízely obrovský výběr sladkých koláčů a buchet, slaného pečiva a pomazánek, jídel bezlepkových i vegetariánských. K pití bylo k dispozici několik domácích sirupů, fairtradová káva a čaje. Návštěvníci mohli ochutnat čerstvě upečené domácí rohlíky, bulky i chléb, dále velké množství pomazánek (tvarohová, avokádová, mrkvová, z červené řepy,…) a dokonce i domácí paštiku. Nechyběla ani vegetariánská jídla, několik druhů hummusu a avokádový dip s česnekovými plackami. Ze sladkých jídel bylo v nabídce několik druhů muffinů, bezlepkový štrúdl, čokoládový dort s ovocem, špaldové tvarohové a jablečné buchty, palačinky a lívance, bábovka, brownies a spousta dalších pochutin.

Veškeré občerstvení bylo připravené doma ve volném čase dětí, učitelů a rodičů a většina návštěvníků jen žasla nad tím, jak šikovné a tvůrčí máme žáky.

Celá akce se nesla v duchu zero waste (život bez odpadů), všechna jídla byla servírovaná na tácech či v miskách (příp. v krabicích), nápoje se podávaly do hrníčků a na snídani nebyl použitý ani jediný jednorázový plastový kelímek.

Hlavními organizátory akce byla školní řídící skupina pro fair trade ve složení Jan Gajdošík (3A) a Adéla Zábojníková (3B) pod vedením prof. Ježkové. Dalšími důležitými členy našeho týmu byli dobrovolníci z řad žáků a učitelů z naší školy a ze ZŠ v Dolním Němčí. Je nutné zdůraznit, že celá akce byla spoejna s projektem Podpora ekologických aktivit v kraji a byla podpořena Zlínským krajem, což nám umožnilo zorganizovat ji tzv. „ve velkém“.

Závěrem bych ráda poděkovala všem, kteří se akce zúčastnili – těm, kteří obětovali svůj volný čas a připravili občerstvení, a i těm, kteří nás přišli podpořit a ochutnat. Své kuchařské umění předvedli následující žáci:

prima: Terezka Martišová, Terezka Pařížská, Amálka Jarošová, Vaneska Prokopiusová, Kája Kociňáková, Ája Remešová,  Ájka Smetanová, Urbancová Nelka, Mentzlová Bětka, Eric Balada, Filda a Davča Vlčkovi, Jirka Preč, Míša Vrána, Honza Ševeček

sekunda: Anička Řešetková, Bětka Řezníčková, Verča Škubníková, Markétka Prajzová, Kája Blahůšová, Anetka Zemánková

tercie: Amálka Koníčková, Zuzka Petrášová, Eliška Hubačová a Vanda Čudová

kvarta: Tanita Býmová

kvinta: Sabča Cihlářová, Anička Hečová, Ráchel Horká, Zoe Hrubošová a Julka Popelková

3A: Honza Gajdošík

ZŠ v Dolním Němčí: Kristýna Sedlaříková, Adéla Supová, Šimon Kadlček, Denis Straka, Ladislav Jakub Janča, Markéta Beníčková

Dále děkuji třídním profesorkám Monice Koubové, Mileně Šišákové a panu učiteli Františku Ježkovi za pomoc a spolupráci, všem rodičům, vedoucí naší jídelny Daně Strakové a všem, kteří přišli.

Informace o naší snídani můžete také najít na https://www.zkola.cz/rodice/predstavujemevam/nejzajimavejsiprojekty/Stranky/Ferova-snidane-v-Uherskem-Brode.aspx, dále 17. 5. v příloze Slováckého deníku ve Slováckých novinách, 16. 5. na webu Brodského zpravodaje a 6. 6. v Brodském zpravodaji.

Mgr. Alena Ježková

529