Aktuálně

GLOMUN CONFERENCE 2019 IN BERLIN

15 Úno , 2019   Gallery

Ve dnech 27. – 31. ledna se studenti a studentky našeho gymnázia – Vojtěch Máčala, Štěpán Řihák, Dita Hradilová, Simona Hanáčková, Daniel Kovařík a Dominik Mahdal – opět zúčastnili mezinárodní konference GLOMUN v Berlíně.

Hlavním tématem konference byla kybernetická válka a bezpečnost. Několik měsíců před začátkem konference byly dvojicím studentů přiřazeny státy – naše škola reprezentovala Brazílii, Ghanu a Litvu. Po úvodních proslovech jednotlivých států jsme se rozdělili do výborů, ve kterých jsme se snažili najít řešení kybernetické války. Naše práce byla často jednotvárná, protože proces schvalování dodatků a zákonů byl zdlouhavý. Po přijetí v komisi jsme svá řešení prezentovali ve valném shromáždění a hlasováním jsme se rozhodli pro společnou rezoluci. Během konference jsme nahlédli do jednání Spojených Národů a získali zkušenosti ze světa mezinárodní politiky.

Protože byla jazykem konference angličtina…

From 27th to 31st January a group of students from Septima A and Oktáva A attended a Model United Nations conference in Berlin. After a long and tiring journey by train, we were accommodated by our host families.

The main topics of the conference were Cybersecurity and Cyberwarfare. Prior to this conference, the students formed pairs and were given a country to represent. It was important to profoundly research the state of Cybersecurity and cyberspace in the given countries and write a speech to summarise our findings. On the opening day of the conference we listened to the speech of a keynote speaker. Some of us gave our opening speeches and then countries from each continent formed committees that would work on solutions to the Cybersecurity issues. Each committee was supposed to write a resolution. The work often proved tedious as the process of passing an amendment is protracted. Eventually we presented our resolutions to the General Assembly, which (after further debates) arrived at the final conclusion. During the conference we gained insight into United Nations procedures and much worthy experience.

After the official conference, the party took place in the hosting school and those interested managed to explore the beauties of the capital city as well as do some shopping. I must say that it was great experience and everyone who wants to improve their English level by speaking formally in front of almost 200 people or just having small talk with the host family should take part in the conference.

text: Vojtěch Máčala, Štěpán Řihák, Dita Hradilová

 

foto: Mgr. Monika Střelcová

 

 

371