Aktuálně

Studenti ve Štrasburgu

4 Led , 2019   Gallery

Jiří Daniel Trávníček, Jan Kapsa (2.A) a Tomáš Bráborec (XA) se ve dnech 12. – 14. 12. zúčastnili zájezdu do Štrasburku, který získali jako odměnu za účast v soutěži Simulace Evropského Parlamentu pořádanou na konci listopadu v Brně pod záštitou Mladých demokratů.

Úterý 11. 12.
Celé úterý jsme se pečlivě připravovali na cestu a netrpělivě očekávali čas odjezdu. Krátce po 18. hodině odjížděl náš vlak směr Brno, kde byl přistaven autobus do Štrasburku.

Cesta ubíhala normálně a v tom jsem na telefonu zahlédl zprávu: “Ve Štrasburku se střílelo”. Okamžitě nás napadalo, jestli se zájezd vůbec uskuteční a podobně. Tomáš měl chuť nastoupit v Brně na zpáteční vlak. Ale organizátor zájezdu nás ujistil, že zájezd se uskuteční. Nicméně byl to pro nás docela šok. Po chvilce bloudění nočním Brnem jsme dorazili k autobusu a vyjeli směr Praha.

Středa 12. 12.
Po osmi hodinách cesty a třech hodinách spánku jsme konečně dorazili do samotného Štrasburku. Na první pohled byla patrná pochmurná atmosféra a bezpečnostní složky v ulicích. Naším cílem bylo muzeum čokolády. Expozice muzea byla chabá, ale o to víc nás bavila ochutnávka různých druhů čokolády a pralinek. Ochutnali jsme např. 100% čokoládu nebo ještě nezpracovaný kakaový bob. Následně jsme se vydali do centra Štrasburku.

Nejdříve jsme si zašli na oběd a pak jsme zamířili k muzeu Alsaska. Tady jsme zjistili, že z důvodu teroristického útoku jsou všechna muzea zavřena. Na každém mostu, který vedl do centra, a v obchodních domech byly osobní prohlídky, což se vzhledem k okolnostem dalo pochopit. Naštěstí jsme se do centra města dostali bez potíží. Prohlédli jsme si zdejší památky, z nichž nejzajímavější byla katedrála Notre-Dame. Dostali jsme se také na místo útoku. Všechno bylo pevně střeženo armádou a policií, takže strach jsme neměli. Vánoční trhy byly bohužel zavřené. Na náměstí Place Kléber jsme zrovna narazili na Českou televizi a já s Tomášem jsme tak měli možnost uctít památku obětí před zraky celého světa 🙂 Pak už jsme šli na tříchodovou večeři do Le Bistrot de Copains.

Po večeři nastala pro nás zcela jistě ta nejhorší komplikace, jelikož jsme byli ubytovaní v hotelu v německém Offenburgu, museli jsme tedy překročit hranice. Z důvodu útoku byly obnoveny hraniční kontroly a kvůli tomu byla naše cesta velmi komplikovaná a zdlouhavá. Takže do hotelu jsme dorazili až v 5.30 dalšího dne.

Čtvrtek 13. 12.
Tento den byla na řadě návštěva Evropského parlamentu. Potom jsme tramvají jeli do centra, kde jsme se šli podívat na největší trhy ve Štrasburku, které ale byly stále zavřené, a proto jsme šli do obchodního domu, kde jsme nakoupili suvenýry pro rodinu. Následovala opět skvělá tříchodová večeře (nejlepší byl dezert Crème brûlée) v restauraci Le Gruber. Po večeři jsme odešli na autobus, který nás tentokrát dovezl do hotelu včas. V hotelu jsme si řádně odpočinuli. Udělali jsme si také ochutnávku nakoupených francouzských sýrů. Poté jsme se konečně mohli vyspat.

Pátek 14. 12.
Po skvělé snídani ve formě švédských stolů, jsme vyrazili směr Praha, cesta šla velmi dobře. V Praze nás opustila většina účastníků zájezdu a my jsme pokračovali do Brna, kde nás vyzvedl můj taťka (pan Trávníček) a v pořádku jsme dojeli zpět do Uherského Brodu. Pro zajímavost cesta ze Štrasburku do Uherského Brodu trvá 12 hodin 🙂

Napsal: Jiří Daniel Trávníček
Upravil: Tomáš Bráborec

 

216