Aktuálně

Už nás znají i v Pobřeží Slonoviny

7 Kvě , 2015  

Dne 6. 5. 15 se vybraní členové řídicí skupiny Fairtrade GJAK vydali do hanácké metropole na setkání s pěstitelem fairtradového kakaa, Fortinem Bley.
Tato akce, pořádaná pod záštitou Ekumenické akademie v Praze, si kladla za cíl zasvětit členy řídicích skupin do toho, jak Fairtrade funguje v reálném životě. Panu Fortinovi bylo nejprve prezentováno, co ve škole pro fair trade děláme. Z mých postřehů a reakcí ostatních zúčastněných dovedu říci, že náš absolutně nepřipravený projev byl ze všech nejlepší. Jak dodává profesorka Prokopová, nejspíše proto, že jsme měli o čem mluvit.
Druhou částí tohoto setkání se stalo Fortinovo vyprávění ze života pěstitele kakaa v Pobřeží Slonoviny, odkud pochází. Jak mnozí nejspíše tuší, než došlo k oslavné větě „Potom k nám přišli z Fairtradu“, všichni byli dojati. Co byste dělali na našem místě, když jste na vlastní uši slyšeli, jak umírali farmáři v kakaových sadech jen proto, že neměli ochranné oděvy a jejich plíce prostě jednoho dne přestaly fungovat? O strašlivých vyrážkách ani nemluvě. Pověrčiví místní vždy říkávali, že vesnici posedl zlý duch, který vraždí na plantážích.
V diskuzním fóru, ve kterém Fortin zodpověděl každičkou naši otázku, jsme se dozvěděli mnoho dalších faktů sužujících Afričany. Nelitoval se. Mluvil k nám prostě jen na rovinu. Bavil se o nošení těžkých větví na hlavách dětí, o chození do školy dvacet kilometrů denně a pak zpátky (představte si, kdybyste chodili denně do Hradiště a zpět). Také ale vzpomínal, jak od roku 2009, kdy jejich družstvo získalo certifikaci Fairtrade, staví nové školy, očkují se proti nemocem, budují toalety, aby zabránili znečištění prostředí, do práce chodí jen dospělí a to v ochranných oděvech. Dokonce zodpověděl i ty nejzáludnější otázky: „Jak je možné že hnojíte a postřikujete, když to Fairtrade ve většině případů zakazuje?“ Fortin nám sdělil podrobný postup pro výrobu BIO hnojiva.
Toto velmi vzácné setkání v nás utužilo vědomí, že to všechno děláme pro dobrou věc a určitě by ublížilo spoustě lidem, pokud bychom to nedělali. Po návštěvě Olomouce jsme si jisti, že co jsme o fair trade věděli, je pravda. Také jsme se spoustu nového dozvěděli. Tak příště, třeba s Vámi?

7