Aktuálně

Simulace Evropského parlamentu

29 Lis , 2018   Gallery

Ve čtvrtek 22. a v pátek 23. listopadu se Jiří Daniel Trávníček, Jan Kapsa a Tomáš Bráborec zúčastnili simulace Evropského parlamentu v Brně pořádané Mladými demokraty.

Akce se konala v jednacím sále Zastupitelstva Jihomoravského kraje a zúčastnilo se přes 60 studentů středních a vysokých škol.

Čtvrtek

Po brzkém ranním vstávání jsme se vydali směr Brno. Měli jsme rozhodně dobrou náladu a těšili jsme se. V Brně jsme měli ještě nějaký ten čas, takže jsme si zašli na snídani. Poté jsme dorazili na půdu Krajského úřadu.

Jelikož jsme dorazili o něco dříve než začala prezence, tak jsme čas využili na seznámení se s některými účastníky a zjistili, že konkurence je velká. Pak nás konečně vpustili dovnitř.

Na úvod jsme vyslechli předsedu Mladých demokratů Jiřího Klinderu a následovala přednáška o fungování institucí EU.Ještě před zahájením simulace nám všem přišel e-mail, kde jsme si měli vybrat politickou skupinu a výbor, kde budeme zasedat. Já a Jan jsme byli v politické skupině EFDD a Tomáš v ENF. Já s Tomášem jsme byli ve výboru LIBE, který se věnuje vnitřní bezpečnosti v EU a Jan byl ve výboru ECON, který se zabýval regulací plastových výrobků. Ještě zde byl třetí výbor IMCO, který měl na starost dvojí kvalitu potravin, ale tam jsme neměli zastoupení.

Každý výbor si zvolil předsednictvo a po vydatném obědě došlo na zasedání frakcí. Já jsem byl zvolen předsedou frakce EFDD a Tomáš předsedou ENF.  Poté opět zasedaly výbory, kde se projednávaly zásadní body a pozměňovací návrhy. Výbor LIBE jednal tak usilovně, že jsme nestíhali a na večeři v nedaleké restauraci alias menze jsme šli o něco později. Po večeři jsme se šli ubytovat na hotel Continental. Všichni jsme byli ohromeni vybavením hotelu a někteří z nás byli zmatení z toho jak použít kartu, kterou jsme dostali pro vstup do pokoje 🙂 Večer jsme všichni i s prof. Kubišovou vyrazili na procházku již vánočního večerního Brna, abychom se alespoň trochu odreagovali od neustálého politického jednání. I přesto jsem já osobně do půlnoci dodělával některé věci do usnesení našeho výboru.

Pátek

Ráno jsme začali velmi bohatou snídani, ze které jsme byli ohromeni, výběr ze všeho možného, sladké i slané, prostě skvělý start do dne. Po snídani jsme nahodili obleky a šli znovu na to. Dopoledne byla na pořadu debata s europoslancem Tomášem Zdechovským a europoslankyní Olgou Sehnalovou. Debata byla velmi poučná a pomohla nám utvořit si názor na současnou Evropu.

Dnešek byl den velkého jednání všech účastníků. Byli nám přiděleny časy na rozpravu a mohlo se začít. Celkově jsme debatovali o 4 usneseních a poté započalo hlasování. Směrnice o dvojí kvalitě potravin prošla těsně o dva hlasy a je nutno říct, že prošla díky dvěma hlasům mé frakce, jelikož jsme byli do poslední chvíle nerozhodnutí, jak budeme hlasovat. Neprošlo sjednocení zdanění alkoholu. Kontrola plastů také jako celek neprošla, ale některé návrhy ano. Pak přišlo hlasování o potrestání Maďarska za jeho sporné zákony. Proti tomuto usnesení jsem já a Tomáš nejvíce brojili a hlasitě jsme to odmítali. Bohužel jsme nenašli dostatek hlasů a tak byl návrh přijat.

Závěrečné řeči se znovu ujal předseda Mladých demokratů, pak vyhlásil nejlepší účastníky. Mezi nejlepší a vybrané účastníky zájezdu do Bruselu či Štrasburku jsem se dostal i já.

Byla to pro nás skvělá zkušenost do budoucího života a rozhodně to nebyla naše poslední účast na podobné akci! Zároveň děkujeme prof. Kubišové za podporu.

 Jiří Daniel Trávníček 2.A

foto: Mgr. Eva Kubišová

 

 

 

205